سبد خرید شما خالی است!
خوش آمدید هم اکنون می توانید وارد حساب خود شوید و یا حساب جدید باز نمایید.

پنج نکته مهم برای خرید کفش

هوشمندانه خرید کنید.


قبل از خرید کفش این 5 سوال مهم را از خودتان بپرسید


1.به کجا می روید؟
یک قاعده کلی وجود دارد: سبکترین کفشی که برای مسیر مورد نظرتان مناسب باشد  راحت ترین کفش است. 
به هایکینگ روزانه می روید ؟ باید از کفش های ساق کوتاه، انعطاف پذیر و کاملا نرم استفاده کنید.
در مسیر ناهموار  و با یک  کوله پشتی 50 پوندی حرکت می کنید؟ به یک کفش ساق بلند و مخصوص کوهپیمایی سنگین نیاز دارید.


2.به حمایت بیشتری نیاز دارید؟
 اگر مچ پایتان ضعیف است، از کفش های ساق بلند برای حفظ تعادل بیشتر استفاده کنید. این کفش ها وزن بالایی دارند اما در عوض از مفاصل شما به خوبی محافظت می کنند. 
اگر پایتان زود زخم می شود، از کفش هایی با زیرۀ سفت تر که برای حمل بارهای سنگین هستند استفاده کنید. این در حالی است که برخی راهپیمایان به کفش های ساده تری نیاز دارند.


3. ضد آب بودن کفش:
  برای مسیرهای خیس به کفش های ضد آب نیاز دارید. اما اگر احتمال قرار گرفتن در این مسیرها خیلی کم است لازم نیست کفش ضدآب بخرید.
چنانچه به ندرت در آب و هوای سرد و مرطوب راهپیمایی می کنید بهتر است از کفش هایی استفاده کنید که تنفسی تر بوده و سریعتر خشک می شوند. اگر برای راهپیمایی در تابستان کفش ساق کوتاه می خرید بهتر است رویه کفش هوازی  باشد تا از عرق پا و تاول جلوگیری کند.


4. چه سایزی انتخاب کنید؟
 پا بر اثر مرور زمان و مسافت های طولانی تغییر شکل می دهد.
اندازه پای خود را با دستگاه برنوک تعیین کنید (این وسیله طول، عرض و قوس پا را اندازه می گیرد) و از فروشنده خبره ای که می تواند برند و یا مدل خاصی که مناسب پای شماست معرفی کند کمک بگیرید. برای انتخاب خوب بهتر است بعدازظهر به خرید بروید یعنی زمانی که پایتان به حداکثر اندازه خود رسیده است.


5. کفش ها اندازه پایتان است؟
 در فروشگاه  کفش ها را با همان جوراب و کفی امتحان کنید که قرار است به راهپیمایی بروید. اگر نمی توانید انگشت سبابه را بین پاشنه و عقب کفش فرو کنید سایز برگتری را انتخاب کنید.
کفش های ساق بلند را حداقل 20 دقیقه در فروشگاه  بپوشید و به این نکات دقت کنید:
پاشنه سر می خورد؟ برای امتحان این مسئله حرکت روی سطوح شیب دار را امتحان کنید.
به نقطه ای از پایتان فشار وارد نمی شود؟ قسمت جلوی کفش به پنجه ها فشار می آورد؟


به خاطر بسپارید: امکان گشاد شدن کفش از عرض وجود دارد اما طول آن زیاد نمی شود.


نکاتی برای خرید


در فروشگاه:


نقاطی که به پایتان فشار می آورند شاید در فروشگاه خود را نشان ندهند. برای همین بهتر است هردو کفی داخلی را خارج کنیدو روی آنها بایستید. هرچقدر شکل پای شما و کفی بیشتر شبیه باشد، نشان دهنده این است که کفش برایتان مناسب تر است.
مکان هایی که پایتان از آنجا بیرون زده است احتمالا نقاط تنگی برای پایتان هستند ، اگر کفی از پای شما بزرگتر بود آن کفش خیلی گشاد است (باعث تاول می شود).


خرید اینترنتی:


از آنجایی که تولیدکنندگان از قالب های متفاوتی استفاده می کنند، در این موارد سعی کنید از برند هایی خرید کنید که مطمئن هستید با پای شما متناسب است.
اگر در مورد سایز مطمئن نیستید در صورت امکان 3 جفت سفارش دهید.(سایزی که حدس می زنید اندازه باشد، نیم سایز بزرگتر و کوچکتر از آن)
کفش ها را در سطوح تمیز و داخل خانه امتحان کنید.

منبع: backpacker.com

 

Back to Top